HOME

Dünya Eğitim ve Yenilikçi Araştırmalar Dergisi 

Dünya Eğitim ve Yenilikçi Araştırmalar Dergisi'nin ilk sayısı 01 Kasım 2023 tarihinde yayımlanmıştır. Yayın süreçleri bilimsel ve kör hakemlik kurallarına uygun olarak yürütülen uluslararası dergimiz, yılda iki kez düzenli olarak yayınlanmaktadır. WJEIS'in yayınlandığı bu aylarda; Mayıs ve Kasım. Her sayımız ilgili ayda düzenli olarak yayınlanmaktadır. Eğitim alanında niteliksel, niceliksel, karma ve yeni araştırma yaklaşımlarıyla üretilmiş özgün araştırma makaleleri ve teorik çalışmalar dergiye kabul edilmektedir. Eğitimle ilgili her alanda makale kabul eden dergiye Türkçe ve İngilizce makaleler kabul edilmektedir.
 
Dergide makale işleme ücretleri (APC'ler) ve makale gönderim ücretleri yoktur. Dergi, yazar(lar)ın telif hakkına sahip olmasına ve kısıtlama olmadan yayın haklarını elinde tutmasına olanak tanır. Materyalleri ticari olmayan amaçlarla kullanırken kuruluşa bağlantı gereklidir. Ticari kullanım yasaktır.
 

e-ISSN: ......

Journal of Educational and Innovative Studies in the World

The first issue of the Journal of Educational and Innovative Studies in the World (WJEIS) was published on 01 November 2023. Our international journal, whose publication processes are carried out in accordance with scientific and blind refereeing rules, is regularly published twice a year. These months when the WJEIS was published;  May and November. Each issue is published regularly in the relevant month. Original research articles and theoretical studies produced with qualitative, quantitative, mixed and newer research approaches in the field of education are accepted to the journal. Turkish and English articles are accepted to the journal, which accepts articles in all fields related to education.

 
The journal does not have article processing charges (APCs) and article submission charges. The journal allows the author(s) to hold the copyright and retain publishing rights without restrictions. When using the materials in non-commercial purposes the link to the organization is required. The commercial use is prohibited. 
 

Açık Erişim Politikası

Bu dergi, araştırmaların kamuya ücretsiz olarak sunulmasının daha büyük bir küresel bilgi alışverişini desteklemesi ilkesiyle içeriğine anında açık erişim sağlar.

Bu çalışma CC BY-NC-SA kapsamında lisanslanmıştır

Open Access Policy

This journal provides immediate open access to its content on the principle that making research freely available to the public supports a greater global exchange of knowledge.

This work is licensed under CC BY-NC-SA

Call for Papers

Article Acceptance Has Started for 2024 Volume 2, Number 1 (May-2024)

Journal Indexed by

 

     

   

 

Open Access

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret103